Adres Bahane

Önemli Olan İçerik ;)

Adres Bahane

Yılmaz Özakpınar kimdir?Yılmaz Özakpınar kimdir?

1934 Sinop doğumlu olan Yılmaz Özakpınar 1957’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden, 1960’ta Cambridge Üniversitesi Biyoloji Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu.İstanbul Üniversitesi Tecrübi Psikoloji Kürsüsü’nde 1964’te doktorasını verdi; 1978’de profesör oldu. Alexander von Humbolt bursu ile 1972-74’te Köln Üniversitesi Sosyoloji Araştırma Enstitüsü’nde, aynı bursla 1978’de Bern Üniversitesi Pedagojik Psikoloji Bölümü’nde ve Fulbright bursu ile 1980-81’de Oregon Üniversitesi Bilişsel Psikoloji Laboratuvarı’nda araştırma yaptı.

1982-88’de Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı olarak görev yaptı.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyeliği de yaptıktan sonra 2005 yılından itibaren bir süre Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü başkanlığını yürüttü.

Daha sonra da İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne geçti.Yüksek lisansta sosyal psikoloji okuttuğu Dr.Ahmet Atılgan daha sonra yazdığı İktisat Politikalarının Evrimi adlı kitabını Yılmaz Özakpınar’a ithaf etmiştir. Profesör Y.Özakpınar Türk bilim dünyasının maalesef fark etmekte zorlandığı yüksek kapasiteli bilim adamlarımızdandır. Şu an İstanbul Arel Üniversitesinde görevine devam etmektedir.

Bir Türk milliyetçisi olan Yılmaz Özakpınar, İstanbul’da faaliyet gösteren İstanbul Türk Ocağı’nda 14 Aralık 2012 tarihinde yapılan bir oturuma konuşmacı olarak katılmıştır.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1lmaz_%C3%96zakp%C4%B1narBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.