XI. İnnocentius kimdir?

Papa XI. İnnocentius, asıl adı Benedetto Odescalchi (d. 16 Mayıs 1611 Como, Lombardiya, Milano Dükalığı, (günümüzde İtalya)– ö. 12 Ağustos 1689 Roma), 21 Eylül 1676 – 12 Ağustos 1689 döneminde papa.

Benedetto Ödescachi 1611’de Como’da doğdu. Babası Livio Odescalchi adlı bir asilzade, annesi Gandino’lu Paola Castelli Giovanelli idi. Bir erkek bir kız kardeşi vardı. Benedetto eğitimine yerel Cizvit kolejinde başladı. Babası 1626 öldü. 15 yaşında olan Benedetto Odescalschi okulun edebiyat bölümünü bitirdi. Amcaları Genova’da bir banka kurup küçük tasarruflar toplayıp kredi vermeye başlayıp işlerini genişletmişlerdi; büyük meblağlarda kredi vermeye; uluslararası bankacılık yapmaya başlamışlardı ve Milano ve Roma gibi İtalyan ve Nuremberg, Krakov gibi Avrupa’nın mali merkezleri ile iş bağlantıları bulunmaktaydı. Benedetto 15 yaşında iken bu aile bankasında stajyer memur olmak için annesi ile Genova’ya yerleşti. 1630’da yörel bir veba salgınından hayatını gayet güçlükle kurtardı ama annesi bu salgında oldu.

Papa olduktan sonra

Papa seçilir seçilmez XI. İnnocentius Katolik Kilisesi’nin hiyerarşisinin çok gevşek olan mali görüş ve tutumunu değiştirmeye çalıştı. Papazları tekrar hasta ve fakirler tarafını tutan kişiler olmaya çağırdı. Bu nedenle Roma’daki ve diğer kardinalliklerdeki kilise hiyerarşisine bildiri yayınlayarak kilise ayinleri sonunda toplanan gelirlerin, lüks kilise giysileri ve ayinlere harcanması yerine, hayır harcamalarına döndürülmesini bildirdi. Papa olduğu zaman Katolik Kilisesi merkezi hiyerarşideki giderlerin gelirlerden açığı 170,000 scudiyi bulmuştu ve onun tavsiye, tedbir ve emirleri ile bu açık birkaç yılda kapanma yoluna girdi. Kendisi çok bir mütevazı ve hatta fakirlere layık bir hayat yaşamaya başladı. Katolik kilisesi hiyerarşisinin de en üsteki kardinallerden en altta bulunan kırsal papazlara kadar gösteriş yerine mütevazı yaşamalarını arzu ettiğini bildiren beyannameler yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.