Ülkeler ve Kahvaltıları – Türkiye hariç bizim için tarife gerek yok :)

Fransız Kahvaltısı
Fransa’da günün başlaması ile etrafı enfes kruvasanların kokusu sarar. Genellikle tereyağlı ve reçellilerinin tercih edildiği kruvasanın yanında birde kahve içmek Fransızların en büyük alışkanlığıdır.

Amerikan Kahvaltısı
Filtre kahve ya da neskafe olmadan başlayan bir günleri bile yoktur. Yiyecek üzerine akıtılan leziz şuruplar ile pankekler vazgeçilmezdir. Bir diğer alternatif ise mısır gevreğidir.

Çin Kahvaltısı
Çin kahvaltısı demek pirinç ekmeği demektir. Kızartılmış, buharda pişirilmiş ya da haşlanmış olarak 3 farklı şekilde yapılan bu ekmekler ile mutlaka et veya tavuk tüketilir. Bizdeki gibi Çin kahvaltısında da içecek olarak çay tercih edilir.

Alman Kahvaltısı
Peynirin mutlaka bulunduğu Alman kahvaltı sofralarının bir diğer yiyeceği de domuzdan yapılmış sosis veya sucuklardır. Kızarmış ekmeğin en güzel halini de Alman kahvaltısında bulmanız mümkün.

İngiliz Kahvaltısı
Kahvaltısından asla vazgeçmeyen bir toplum olan İngilizler kızartmaya çok düşkündür. İngiliz kahvaltısında kızarmış bacon (domuz pastırması), yumurta, sosis, kızarmış mantar, kızarmış domates, kızarmış fasulye ve kızarmış ekmek görmeniz mümkün. İngilizlerin geleneksel içeceği sütlü çayda kahvaltılarda bu enfes lezzetlere eşlik eder.

Japon Kahvaltısı
Japon kahvaltı sofralarından eksik olmayan soya filizi çorbası miso soup ile güne güzel bir başlangıç yapılır. Bunun yanında pilav ve balık çeşitleri de mutlaka kahvaltı sofrasında bulunur.

Küba Kahvaltısı
Küba’ya özgü bir ekmekle yapılan bol tereyağlı tost ve yanında kahve günün başlangıç yemeğidir.

Avusturalya Kahvaltısı
Sıcacık kızartılmış ekmeğin üzerine sürülmüş fıstık ezmesi ile Avusturalya kahvaltı sofrası hazırdır.

Brezilya Kahvaltısı
Bol çeşitli peynir ve ekmeklerin olduğu Brezilya sofraları bizimkini andırır gibi görünür. Tek farkı eksik etmedikleri domuz etidir. Birde ülkede yetişen meyveler sabahları en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alır.

Tayland Kahvaltısı
Püreye benzer, irmik ve lapa karışımı içerisinde et ile güne başlamak Tayland’ın geleneksel kahvaltı alışkanlığıdır. Bunu yanı sıra Çin börekleri ve domuz ürünlerini de Tayland kahvaltı sofralarında görmek mümkündür.

One thought on “Ülkeler ve Kahvaltıları – Türkiye hariç bizim için tarife gerek yok :)

  • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:02
    Permalink

    en güzeli bizimkisi bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.