Hindistan Pakistan Sorunu Erol Mütercimler

Keşmir meselesi çok uzun yılların büyük sorunudur. İngilizler kendi dış politikalarını gereği olarak, işgal ettikleri yerlerden çıkarken, o coğrafyayı darmadığın ederler. Bunu yaparken devletleri bölerek devlet içinden devlet çıkartırlar. Eğer bunu başaramazlarsa, devletlerin kendi içinde özerk yapılar mantığıyla oralarda küçük devletçikleri yaratarak çıkar. İşte Keşmir buna en büyük örnektir.

İngiltere hint yarım adasından çıkınca Hindistan Pakistan ve Bangladeş ortaya çıktı.

Keşmiş problemli ve jeopolitik olarak çok önemli bir yer. Pakistan, Afganistan, Bangladeş ve Çin’e sınırı olan bir yer. Petrolü, doğalgazı yok ama altın, yakut, zümrüt, gibi değerli madenleri var.

1945’de ilk çatışmalar çıktı orada çünkü Keşmir’in %90 müslüman. O dönemde plebisite (halkın kendi kaderini tayin referandumuna) gidildi ve halk Pakistana bağlanmayı kabul etti ancak o zamanın baskında lideri olan Hintli lider Raca burayı Hindistan’a bağladı.

Aralarında bu tarz bir problem olunca İngiltere devreye girdi ve çözüm önerisinde bulundu. %45’lik kısmı Hindistan’ın, %35’lik kısmı Pakistan’ın, 1956’da da kalan %20’yi Çin yönetimi altına girmiş oldu.

Pakistan ve Hindistan arasında bu bölge için olan mücadele üç kez savaşa dönüştü. Savaş ise problemi hiç bir zaman çözmedi tam tersine problem daha da büyüdü.

Bugün olan ise Pakistan’daki islami gruplar sınırda provokasyona yöneldiler ve sonucunda Hindistan uçak taarruzu yaptı ve iki uçak düşürüldü.

Uluslararası hukuka göre, yapılan antlaşmalar göre bu yapılanlar, savaş suçudur.

Hindistan ve Pakistan büyükelçileriyle röportajlar yapıldı bu konuyla ilgili ve bununla ilgili detaylar şöyle;

Mesela Hindistan büyükelçisinin bir ifadesi var, diyor ki; “Pakistan terörist grupları koruyor”

Pakistan büyükelçisi de bunu inkar edip “öyle bir şey yok” diyor…

Aslında bu doğru yani Pakistan teröre destek veriyor. Bunun örneği ise, Sovyetler Birliğinin Afganistan işgalinde Afganistan’dan Pakistana gelmiş olan 3,5 milyona yakın göçmen içinden, CIA görevlisi kişiler Taliban ve benzeri islami unsurların mensubu olması için, insanları seçip terörist unsur olarak eğitmiştir.

Sovyetler yıkıldıktan sonra 2001’de bölgeye ABD yerleşti.

Ziya Ül Hak darbe yaptı ve sonrasında radikal islamcı gruplar tarafından idam edildi. Ziya Ül Hak’a her zaman sahip çıkan ve kankası Kenan Evren’dir. İki darbeci birbirini bulmuş. İkisi de Amerika darbecisidir. Sonrasında darbe olayları vs durum normalleşince Benazir Butto seçimi kazanmış ancak o da öldürülmüştür. Kİm öldürdü, yine bu radikal islamcı gruplar (terörist gruplar) öldürdü.

Peki Hindistan’ın yaptığı bu uçak düşürme hadisesi kabul edilebilir mi?

BM kararlarına rağmen Hindistan burasını işgal etti. Plebisit yapılmış ve sonuç çıkmış, bunu da kabul etmemişsin. Son dönemdeki gösterilerde Hindistan’ın kullandığı özel silahlar sebebiyle 73 gösterici kör olmuş, 277 gösterici tek gözünü kaybetmiş, 18990 kişi gözaltına alınmış, 880’i tutuklanmış…

Keşmir’de son 30 yılda yaşanan olaylarda, 94888 kişi ölmüş. Keşmir’i terkeden insan sayısı ise 1,5 milyon.

Buradaki olaylar çözüme kavuşur mu? Pakistan ile Hindistan arasındaki en büyük problem, Hindistan ordusu Dünya’nın 4. büyük güçlü ordusu. Pakistan 17. büyük ordusu. Nikleer silah konusunda ise, Pakistan’da 140 nükleer başlık var, Hindistan’da 130.

En çok korkulan ise bu iki ülke arasında böyle bir nükleer savaşa gidilir mi?

Her iki ülke buna açıklama yaptı ve böyle bir şey olmayacağını söylediler.

Ordular konvansiyonel silahlara karşı karşıya gelebilir mi? Evet gelebilirler ama…

Sınırda ise şöyle enteresan bir detay var, sınırın bazı bölgelerinde ülkelerin askerleri nöbet değişimleri yapıyorlar ve askerler karşı karşıya geliyor ve bu değişimler sırasında el sıkışıyorlar. Ancak diğer tarafta ise buranın (plebisit souncunda) Pakistan’a bağlanması konusunda ısrar neticesinde konuyu bu dereceye taşıyor.
Devletlerin tavırları nedir? Kim kimi tutuyor?

ABD Pakistan’ın yanında duruyor. Kampların finansmanı ABD tarafından sağlanıyor. Yakında zamanda Suudi Prens’in bu kamplara para göndermesini sağlayan ABD’dir.

Rusya bu süreçte Hindistan’ın yanında. Türkiye de İran gibi Pakistan’ın yanında. Türkiye 5 milyon USD lojistik ve silah gönderiği ifade ediliyor, o bölgeye Pakistan’a destek olarak.

Çin muhtemelen Hindistan’ın yanında durur. Durumunu açıklamadı Çin ama öteki tarafta ABD’nin varlığı sebebiyle böyle olacaktır.

Bu konunun teorik bir altyapısı var. Samuel Huntington’ın yazdığı Medeniyetler Çatışması.

Orada açıkça, İslami unsurlarla Asya’daki unsurları çatıştıracaklar. Yani din savaşından söz ediyor.

CNN röportajından bir bölüm. Soru şu; “Keşmir uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen bir sorun olarak duruyor. Bu krizin Keşmir sorununa etkileri nasıl olur?” Pakistan büyükelçisine sormuşlar. Demiş ki; Keşmişrdeki durum her zaman çok kötü. Yarım milyondan fazla silahlı Hint ordusu işgal altındaki Keşmir’de duruyor. Daha da kötüsü, bu askerlerin Keşmir’deki insanlara yaptıkları kanun tarafından koruma altında. Geçen yıl 500 Keşmir’li öldü ve onlarcası yaralandı, kulladıkları özel silahlarla. Ve sıradan bir Keşmir’linin bu kanunlarla nasıl bir gün geçirdiğini hayal etmek hepimiz için imkansız.”

Hindistan büyükelçisine aynı soru sorulduğunda ise şöyle cevap verdi; “Bir kaç yüzyıldır Hindistan olarak Pakistan tarafından gelen terör tehtidiyle karşı karşıyayız. Bu bizim için devam eden bir mücadele 14 Şubatta olan bizim güçlerimize bir terörist saldırıydı, bri intihar saldırısı. Bu Jaiz Muhammed terör örgütü tarafından yapıldı ve bir video yayınlandı saldırı öncesine dair ve bunu websitelerine koydular, diğer terör örgütü ise, Laşka ne Tayb’da bunu kabul etti. Bunlar BM tarafından tanınmış terör örgütleridir ve Hindistan tarafından bunlar korunuyor.” ve ekliyor “biz Hindistan ordusunu hedef almadık, bizim uçaklarımız bu terör örgütü yuvalarını bertaraf etmek için gönderildi.”

Videonun başında ve devamında çok fazla detay var ancak Hindistan Pakistan Sorununu anlamaya çalışalım diye paylaştım. Umarım aydınlatıcı olmuştur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.