Adres Bahane

Önemli Olan İçerik ;)

Adres Bahane

Allahuekber Dağları

Allahuekber Dağları, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars Bölümü’nde, Erzurum, Kars, Ardahan illerinin sınırlarında uzanan tektonik yapılı dağ sırası. Alanda Sarıkamış Harekâtı hatırasına 2004 yılında Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı ilan edilmiştir.Fiziki özellikler

Dağlar Kars ve Sarıkamış şehir merkezlerinin kuzeybatı yönünde yer alır. Oluşumu itibarı ile Orojenik kıvrım dağlarındandır. Kars Çayı, Kura Nehri ve Tortum Çayı havzlarını birbirinden ayırır. Erzurum ve kars illerinin sınrlarıdağın zirvelerinden geçer. Sıra dağların uzunluğu 40 km genişliği 20 km, en yüksek yeri Allahuekber Tepe’dir (3120 m).

Dağlık alan Sarıkamış, Göle, Selim, Şenkaya ve Göle ilçeleriyle sınırlanmıştır.

Önemli bitki alanı

Allahuekber dağları Önemli Bitki Alanı (ÖBA) olarak belirlenmiştir. ÖBA 3.216 hektarı orman toplam 25.882 hektarlık alana sahiptir. 5 adet Avrupa ölçeğinde, 4 adet dünya ölçeğinde nesli tehlikede olan tür bulunur.

Millî park

Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı dağ sırasının GB kısmında bulunan Allahuekber Tepe’nin doğu yamacında yer alır. Sarıkamış Harekâtı alanı olması ve saf sarıçam ormanlarının bulunmasından dolayı 22.519 hektarlık alan millî park kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.