04.11.2021 – Galatasaray – Lokomotif Moskova maçı hakkında

Galatasaray’da golcü yok. Bu bir gerçek.

Atakların dinamiğine göre ve tesadüfen iki üç pası bir araya getirip düzgün ve sakin yapabilirsek ve birileri de topla uygun bir yerlerde buluşursa (ki bu da tesadüf) aynı Feghouli’nin golünde olduğu gibi gol atabiliyoruz ki o atakta hem rakip az adamla yakalandı hem de Feghouli golü atmış olsa bile aslında yapması gereken sağındaki bomboş adama pas vermekti. Şut attı gol oldu, sorun yok…

Savunma konusunda da sıkıntılar var ama Marcao’nun müdahaleleri olmasa çok pozisyon veririz. Zaten Marcao topa ne kadar müdahale ediyorsa

Aslında bizim sorunumuz pozisyon vermek değil, alan bırakmak ve ayağımızda topun avantajını kaybetmek.

Mesela dünkü maçta rakip bize pres yapmadığı halde sadece pozisyonlarını koruyarak bile bizim ortada bıraktığımız topları alarak bize defalarca atak yaptı. Defalarca… Takım forvetsiz oynuyor sanki. 4-6-0 oynuyoruz.

Ve en sonunda golü buldular. Muslera’nın yanlış pası ile neredeyse başka bir gol daha atackalardı…

Aslında biz olumlu anlamda çok dinamik bir takımız ama kontrolsüz güç gibiyiz. 2000’lerin Leeds’i gibi. Oyun kurgusu işlemiyor. Pres deseniz, zaman zaman fena değil ama verimsiz.

Yapılacak şeyler birisi; dün çok geç yaptık diye düşündüğüm, erken oyuncu değişikliği ile dinamizmi yukarıda tutmak ve Morutan’a çok fazla pres yaptırmamak çünkü adam yoruluyor ve yorgun adam, adam eksiltemez.

Takımda adam eksiltip bizi gol pozisyonuna sokacak tek adam Morutan bence ama adam dinamik takımın gereği olarak, düzgün bir ahlakla, iyi niyetle, özverili bir şekilde atlıyor, zıplıyor, koşuyor, saldırıyor, yatıyor kalkıyor ama bu onu bitiyor.

Morutan’ın oyununu verimli hale getirmek ve acilen bir golcü türetmek ya da ilk yarıyı böyle atlatıp iyi bir golcü transfer etmek şartmış gibi duruyor, oyunumuzun gelişmesi için. Muhammed ve Diagne ne olacak bilmiyorum ama bu takımın forveti onlar değil maalesef. Diagne sorunlu Muhammed çok tecrübesiz.

Günün sonunda sağlık olsun 1 puan aldık diyorum çünkü 1-1 dün için iyi sonuçtu. Şahsi fikrim budur.

Hayırlı cumalar ve güzel bir gün diliyorum.