Manowar ve dinleme listesi (playlist of Manowar)

Bu adamlarla tanışmam ortaokul zamanına denk gelir. Yani 1993 yılı civarlarındaydık. Onur diye bir arkadaşım vardı ve o dinlerdi bu gurubu. Ben de dinledim ve neredeyse 20 yıldır dinliyorum.

Beni en çok çeken ise o zamanlar aşkın neredeyse tüm şarkılara girmiş olmasıydı ve bunu nedense hiç sevmezdim. Abuk sabuk sözlerle dolu bir sürü şarkı dolanırdı ortalıkta ve ya popçu ya da rockçı oluyordu insanlar. Ben de çok şükür rockçı oldum 😀 Manowar şarkılarında aşk’tan ziyade dürüstlük, cesaret, kahramanlık gibi kavramlar daha çok vardı ve o zamanlar basketbol oynadığım için bu müziği hayatıma motivasyon aracı olarak soktum. Yani motivasyonum motive olmaktı.

Açıkçası hayatımın en anlamlı anlarından birisi Manowar’ın İstanbul’a gelmesi ve konserine gitmem oldu. Mükemmeldi…

Metallica, Manowar ve Iron Maiden hayatıma hiç çıkmamak üzere girdi ve bundan gerçek anlamda çok memnunum çünkü bence rock müzik dinleyen kişi daha doğrusu rock dinleyebilen, rock müziğe dayanabilen ve onun içindeki sesleri duyabilen kişi, her türlü müziği dinler!

Biraz da gurupla ilgili bilgi verelim ve dinleme listesini paylaşayım…Manowar, 1980 yılının sonunda Auburn, New York’ta kurulmuş olan bir heavy metal grubudur. Grup, adını kurucu üye Joey DeMaio’nun bir röportajda dediği üzere; hayatın her gün sürüp giden bir savaş olmasından esinlenerek “man of war” şeklinde belirlemişlerdir. Manowar ayrıca bir tür savaş gemisidir. Manowar daha çok inandıkları mitolojik tanrılar ile ilgili şarkılar yazmakta ve heavy metal kültürünü yansıtan besteler yapmaktadır. Manowar’ın savaştan bu kadar çok bahsetmeleri ve şarkılarının aşırı sert olmaları bazı dedikodulara sebep olmaktadır. Örneğin Manowar’ın şarkıları aşırı motive edici olduğundan Amerikalı askerlere dinletilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − eleven =