Laçin ilçesi

Laçin, Çorum iline bağlı bir ilçedir.

İlçenin tarihi

Laçin ilçe olmadan önce Büyüklaçin ve Küçüklaçin olmak üzere iki parçadan oluşan bir köydür. 20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olmuştur.Coğrafi yapısı

Laçin’in rakımı 720 metre, yüzölçümü 214 km2., Çorum’a uzaklığı 26 km’dir.

Türkiye’de Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş iklimi özelliğine sahip ilçede kışları soğuk, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yağışlar genelde ilkbahardadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 530,2 mm’dir. İlçenin güneyinde yer alan Köse Dağı (1750 m) ve Eğerci Dağı’nın (1765 m) uzantıları, ormanlıktır.

İdari yapısı ve nüfus durumu

İlçenin 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımına göre nüfusu; ilçe merkezinde 2.153, kasaba ve köylerde 7.272 olmak üzere toplam 9.425’dir.

İlçeye iki belde ile (Narlı, Çamlıca), 11 köy bağlıdır.Ekonomik ve sosyal durumu

İlçe ekonomik yönden tarım ve hayvancılık başta olmak üzere canlı bir görünüm sergilemektedir. Son yıllarda tavuk çiftlikleride kurulmaya başlanmıştır.

Tarım alanı 6.723 ha olup, bunun 775 ha’lık kısmında sulu tarım yapılmaktadır.Kızılırmak deltasında sulama projesi devam etmektedir. Belli başlı tarım ürünleri buğday, arpa, nohut ile sulu yerlerde çeltik ve şeker pancarıdır. Son yıllarda Çiftlik köyü başta olmak üzere seracılık yaygınlaşmaktadır. İklimin gerek baraj gölü,gerek kızılırmak,gerekse bölgede inşaası tamamlanan HES kanalları sayesinde seracılığa elverişli hale geldiği tespit edilmiştir.

İlçede mevcut olan 132 km. lik yolun 123 km.’si (%80’i) asfalttır. Narlı Beldesi’nde içme suyu yetersizdir. İki beldenin ve bir köyün kanalizasyonu mevcuttur.

İlçe Çorum’un en yeşil doğasına sahiptir.Bu yönüyle özellikle hafta sonları canlılık yaşanmaktadır.

Eğitim, kültür ve sağlık durumu

İlçe Merkezinde bir Lise, bir İlköğretim Okulu, Narlı Beldesinde YİBO ve İlköğretim Okulu,Çamlıca Beldesinde METEM ve İlköğretim Okulu,Gökgözlr köyünde İlköğretim Okulu ve 6 köyünde de Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Toplam 1046 öğrenci bulunmaktadır.

İlçe merkezinde sağlık hizmetlerini yürüten Aile Sağlığı Merkezi ve 112 istasyonu bulunmaktadır.

İlçede 145 yataklı Zihinsel Özürlü ve Yaşlı Bakım Merkezi mevcuttur. Ayrıca Narlı, Yeniçamlıca ve Gökgözler köyünde aktif birer sağlık evi hizmet vermektedir.Kaynak ve güncel içerik kontrolü için : https://tr.wikipedia.org/wiki/La%C3%A7in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 1 =